موکت خارجی متری 150 هزار تومان

150 هزار تومان بدهید یک متر موکت فرنگی بخرید

شاید برای خیلی ها تفاوتی نداشته باشد، زندگی کردن روی یک تخته فرش ساده ماشینی یا زندگی در اتاقی با موکت های ساده و ارزان قیمت اما در این نقطه از شهر آدمهایی با فرهنگ ها و خواسته های عجیب به سراغ مغازه داران و فروشندگانی می آیند که برای کفپوش و موکت خانه های مجللشان قیمت هایی نجومی می دهند والبته مشتریان خاص خود را هم دارند. اینجا خیابان سهرودی شمالی است بورس موکت،کاغذ دیواری و انواع کفپوش.

موکت نمدی

مغازه های خیابان سهرودی حد فاصل پل سید خندان تا میدان پالیزی همگی به این صنف اختصاص دارند و خیلی از تهرانی هایی که خانه نو می خرند وسایل مورد نیاز برای تزئیات داخلی منزلشان از موکت و کفپوش گرفته تا کاغذ دیواری و فرش ماشینی را از مغازه های این خیابان تهیه می کنند.

در همان ابتدای کار یکی از لوکس ترین و بزرگترین مغازه ها را برای تهیه گزارش انتخاب می کنم.همزمان با من یک زوج جوان هم خودروی لوکس و آخرین مدلشان را مقابل در مغازه پارک می کنند و برای خرید داخل فروشگاه می شوند.فروشنده که گویی بر اساس سر و وضع مشتریان آنان را برای خرید راهنمایی می کند در پاسخ به درخواست خانم جوان که برای سه اتاق خواب منزلش موکت می خواهد،آنان را به انتهای مغازه هدایت و محصولات خاص و البته خارجی اش را به آنها معرفی می کند.

موکت برای اتاق خواب ها هر مترمربعی 150هزار تومان که قیمتش هم مقطوع است و جای هیچ چانه زدنی هم ندارد.البته نیازی هم به چانه زدن نیست چون خانم به همسرش می گوید دوستش هم از این مغازه خرید کرده و شکی در عالی بودن جنس هایشان نیست!

خیلی راحت بر سر طرح و قیمت موکت ها به توافق می رسند و قرار می شود نصاب فردای آن روز برای اندازه گیری ابعاد اتاق ها به منزلشان برود.

موکت بلژیکی

 

در همین حین از نوع،کیفیت و البته قیمت محصولاتشان می پرسم که درجوابم می گوید: موکت های ما از بهترین نوع ایرانی و خارجی است. موکت های ایرانی محصول پالاز موکت است از متری 14هزار تومان.دو مدل هم موکت بلژیکی داریم یکی متر مربعی 80هزار تومان و دیگری متر مربعی 150هزار تومان.
به گزارش مشرق، برای تشخیص موکت ایرانی از نوع خارجی اش که متر مربعی بیش از 100هزار تومان با هم اختلاف قیمت دارند باید به مارک پشت موکت توجه کرد و به سختی می توان محصول ایرانی را از نوع خارجی اش تشخیص داد. علت اینهمه اختلاف قیمت را که می پرسم یک جمله جواب می شنوم «الیاف به کار رفته در موکت های بلژیکی با موکت ایرانی متفاوت است و البته غیرقابل مقایسه!!» حالا این تفاوت ها در چیست خود فروشنده هم اطلاع ندارد و در ادامه می گوید: “مشتری های ما خاص اند و تنها کسانی از این مدل موکت ها خریداری می کنند که طرح و رنگ خاصی مد نظرشان باشد یا کیفیت کار در بلند مدت برایشان اهمیت داشته باشد.”

 

موکت بلژیکی سیزال

و اضافه می کند : به عنوان مثال کسی که چندین میلیارد تومان برای خرید یک واحد آپارتمان دریکی از بهترین برج های شمال شهر هزینه کرده است برایش مهم است که چه موکتی کفپوش اتاق هایش باشد. به عنوان مثال همین برند سیزال که ساخت کشور بلژیک است مشتری های خودش را دارد و خیلی از سازندگان بزرگ مسکن و دکوراتورهای اسم و رسم دار برای پوشش اتاق خواب ها از این برند استفاده می کنند !

چند مغازه آنسو تر یکی از مغازه ها برندهای دیگری از موکت را به نمایش گذاشته و تنها با این عنوان که جنس الیاف این موکت ها با نوع ایرانی اش متفاوت است، طرح ها و مدل های مشابه موکت های ایرانی را صرفا به دلیل هلندی یا بلژیکی بودن متری 20هزار تومان گران تر به مشتریان می فروشد. مارک های “اونو” و “ریولی” که محصولاتش چه از نظر ظاهری و چه از نظر الیاف به کار رفته در آن تفاوت چندانی با محصولات تولید داخل ندارد. مشتری های خاص هم تنها به دلیل مارک و اروپایی بودن محصول به سراغش می آیند و بی هیچ چون و چرایی برایش پول می دهند.

موکت تافتینگ

مغازه های دیگر خیابان بیشتر محصولات ایرانی دارند و تولیدات داخلی را برای فروش به مشتریان عرضه می کنند.از موکت های کبریتی قدیمی با متری 5هزار و 500تومان گرفته تا موکت های درجه یک با متر مربعی 20هزار تومان. یکی از همین فروشندگان در تایید محصولات داخلی می گوید: شاید خیلی از خارجی فروش ها غیر قابل اشتعال بودن را دلیل گرانی محصولاتشان بیان کنند ولی درحقیقت تمامی محصولات کارخانه های داخلی هم ویژگی های یک موکت خوب را دارند و دلیلی ندارد تنها به خاطر یک اسم چنین هزینه هایی شود.

با لحنی مملو از تاسف تاکید می کند که “البته خیلی از مشتری ها به دنبال چشم و هم چشمی و مصرف گرایی ایجاد شده در بین دوستان و اقوامشان به این سمت کشیده می شوند و به تبعیت از اطرافیانشان و برای کم نیاوردن بین طبقه اجتماعی خاصی که خودشان را از آن می دانند به این سمت کشیده می شوند.”

موکت تافتینگ ظریف مصور

در چنین وضعیتی که حمایت از تولید ملی و کار وسرمایه ایرانی باید بیش از گذشته مد نظر قرار گیرد تا نتیجه آن توسعه پایدار اقتصادی و ایجاد اشتغال برای نسل جوان شود چرا باید با نگرش مصرف گرایانه و تجمل گرایانه راه را برای ورود اجناس نه چندان ضروری غربی به کشور باز کنیم و از حمایت از کار و سرمایه ایرانی سر باز زنیم.

 

تهیه و تلخیص از : دکوراسیون فرش آنلاین
منبع : مشرق

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

۶ پاسخ‌ها

 1. امین گفت:

  شما بجای اینکه آمار مردم رو بگیری و تو زندگی این و اون دخالت کنی سعی کن یه گزارش از تفاوت کیفیت ها و مقایسه جنس داخلی با برند معروف اون جنس داشته باشی… اگر جنسی از لحاظ کیفیت با اجناس داخلی رقابت داشته باشه مطمن باشید که مردم ما خودشون توانایی تشخیص دارند و بهترین داور هستند … موکت بلژیکی بعد از ۲۷ سال در پر رفت و آمد ترین قسمت خانه ی پدربزرگم هنوز انگار همین دیروز خریداری شده است…

 2. سارنیسا گفت:

  اتاق های منزل خودم رو به دلیل قیمت مناسب با موکت ایرانی پوشوندیم، اما واقعیت اینه که حتی اگر صرفا بحث ظاهر رو در نظر بگیریم، موکت بلژیکی یا آلمانی با ایرانی ها قابل مقایسه نیستند. حالا که آقای امین در مورد دوام هم میفرمایند، عمر بیشتری دارن. ممکنه با نیت خوبی زحمت تهیه این گزارش رو کشیده باشید، اما شاید بد نباشه واقعگرا باشیم.

 3. منتقد. گفت:

  من قصد خرید موکت ایرانی رو داشتم.رفتم بازار همین مدل های پرز بلندی که درعکس میبینیم و ظاهرا قیمتش چندین برابر قیمت موکت کبریتیه در ایران هم تولید میشه با ۱۰برابر قیمت موکت کبریتی که فرمودید.پس اینهمه تفاوت قیمت بی خود و بی جهته؟؟؟!!!!
  چون مارک خارجیه و محصول کشور دیگه نباید گران باشد و حرام است اما اگر داخلی و گران موردی نیست ایا؟؟؟!!!!
  پالاز موکت با کیفیت بسیار پایین تر متری۵۰هزارتومن و تنها ۶رنگ محدود و بدرنگ مورد تایید همه باید باشه؟؟؟اما بلژیکی و ترک نه؟؟

 4. نسرین گفت:

  درست است که بعضی محصولات ایرانی هیچ تفاوتی با نمونه های خارجی ندارند . اما در زمینه موکت بسیار بسیار تفاوت دارند . من عالی ترین نمونه از محصولات پالاز رو خریدم و هنوز سر سال نشده بود اسکاچ از اون نرمتر بود واقعا متاسفم برای شرکتهایی که ادعای حضور در بازار جهانی دارن اما تلاش نمیکنن محصولی ارایه بدن که با همین کشور بغلی ترکیه قابل رقابت باشه . بعد به ملت میگن کالای ایرانی بخرید . تمام موکتهامو انداختم دور

 5. مرسانا گفت:

  الکی چیزی نمیدونین تحقیق،ننویسید قطعا که کیفیت موکت خارجی و برند قابل مقایسه با نوع ایرانیش نیست الکی جو ندین

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *